Türk perküsyonist Beste, İngiltere’de başvurduğu 4 konservatuvarın dördüne de kabul edildi

18 yıllık hayatına 25 ödül sığdıran genç perküsyon sanatkarı Beste Gürkey, İngiltere’de başvurduğu 4 konservatuvar giriş imtihanında da muvaffakiyet göstererek hepsine kabul edildi. Beste, tercihini dünyaca ünlü ve itibarlı Londra Royal College of Music’den yana kullanarak eğitimine burada devam etme kararı aldı.

ÇEV Sanat ‘’Genç Yetenekler Projesi‘’ kapsamında eğitimine devam Türk perküsyonist Beste Gürkey, 25 ödül sığdırdığı başarılı müzik hayatına bir yenisini ekleyerek başvurduğu dört farklı İngiliz konservatuvarının hepsine kabul edildi. Beste, tercihini dünya çapında sanatkarlar yetiştirmesiyle ünlü Londra Royal College of Music’ten yana kullandı. Royal Birmingham Conservatoire, Guilll School of Music ve Royal Welsh College of Music Beste’nin kabul edildiği öbür üniversiteler ortasında yer aldı ve Beste Gürkey’in bu başarısı, öbür öğrencilere referans gösterildi.

Beste yüksek tahsiline devam edeceği Royal College of Music, 1883’te Galler Prensi 7’nci Edward tarafından açıldı. Operadaki Hayalet müzikalinin bestekarı Andrew Lloyd Webber’in de eğitim gördüğü Royal College of Music konservatuarı dünyaca ünlü birçok besteciyi yetiştirdi.

İLK ALBÜMÜNÜ TAMAMLADI

Beste, Eylül ayında birinci albüm çalışması olan ve besteleri babası Engin Gürkey’e ilişkin olan 16 şarkılık Çocuk müzisyenler için perküsyon müzikleri kayıtlarını bu ay yayınlanmak üzere tamamladı.

2009 yılında, 6 yaşındayken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda perküsyon kısmında eğitime başlayan Beste, müzik yarışlarına katılmaya başladığında şimdi 9 yaşındaydı.

İLK OYUNCAKLARI VURMALI ÇALGILARDI

2 yaşındayken perküsyon sanatkarı babası İ.Ü Devlet Konservatuvarı perküsyon eğitmeni Engin Gürkey’in perküsyon atölyesinde enstrümanlarla oyun oynayan Beste, vakitle perküsyon eğitime burada başladı. Lise 1. Sınıf öğrencisiyken İngiltere’de The Purcell Music School seçmelerinde başarılı olarak 2018/2019 eğitim-öğretim devrinde yüzde 100 burslu olarak okumaya hak kazandı.

BİR PERKİSYON DEHASI

Doğuş Çocuk Senfoni orkestrasının 2014 yılı için 11-18 yaş ortasında yapılan perküsyon takım seçmelerine 10 yaşında girerek kazanan Beste, birçok orkestra ile solist olarak konserler verdi. Beste’nin bilhassa mallet perküsyonları için yazdığı birden fazla yapıtları bulunuyor.

BESTE İSMİNE ÖZEL ZİL ÜRETİLDİ

Ulusal ve milletlerarası 25 ödül sahibi olan Beste, İngiltere’nin önde gelen sanat vakıflarından ‘The Wall Trust’ ve ‘Austin&Hope-Pilkington’ bursiyeri seçilerek iki başka onur mükafatına layık görüldü. Beste, İstanbul Mehmet Zilleri Endorseri seçilerek ismine özel imza serisi ziller yapıldı.

Kaynak: https://www.gazeteyildiz.com/turk-perkusyonist-beste-ingilterede-basvurdugu-4-konservatuvarin-dordune-de-kabul-edildi.html

Paylaş:

Leave a Reply