18 yaşlarında 25 ödül kazanmıştır: Perküsyon sanatçısı Beste başarıdan başarıya koşuyor

ÇEV Sanat ‘’Genç Kabiliyetler Projesi‘’ kapsamında eğitimine devam Türk perküsyonist Beste Gürkey, 25 ödül sığdırdığı başarı göstermiş müzik hayatına bir yenisini ilave ederek başvurduğu dört ayrı İngiliz konservatuvarının hepsine kabul edildi. Beste, tercihini dünya genelinde sanatçılar yetiştirmesiyle meşhur Londra Royal College of Music’ten yana kullandı. Royal Birmingham Conservatoire, Guildhall School of Music ve Royal Welsh College of Music Beste’nin kabul edilmiş olduğu öteki üniversiteler içinde yer aldı ve Beste Gürkey’in bu başarısı, öteki öğrencilere referans yayınlandı.

Beste yüksek öğrenimine devam edeceği Royal College of Music, 1883’te Galler Prensi 7’nci Edward tarafınca açıldı. Operadaki Hayalet müzikalinin bestecisi Andrew Lloyd Webber’in de eğitim görmüş olduğu Royal College of Music konservatuarı dünyaca meşhur birçok besteciyi yetiştirdi.

İLK ALBÜMÜNÜ TAMAMLADI

Beste, Eylül ayında ilk albüm emek vermesi olan ve besteleri babası Engin Gürkey’e ilişkin olan 16 şarkılık Çocuk müzisyenler için perküsyon şarkıları kayıtlarını bu ay yayınlanmak suretiyle tamamladı.

2009 senesinde, 6 yaşlarındayken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda perküsyon bölümünde eğitime süregelen Beste, müzik yarışmalarına katılmaya başladığında hemen hemen 9 yaşındaydı.

İLK OYUNCAKLARI VURMALI ÇALGILARDI

2 yaşlarındayken perküsyon sanatçısı babası İ.Ü Devlet Konservatuvarı perküsyon eğitmeni Engin Gürkey’in perküsyon atölyesinde enstrümanlarla oyun oynayan Beste, zaman içinde perküsyon eğitime burada başladı. Lise 1. Derslik öğrencisiyken İngiltere’de The Purcell Music School seçmelerinde başarı göstermiş olarak 2018/2019 eğitim-öğretim döneminde yüzde 100 burslu olarak okumaya hak kazanmıştır.

BİR PERKİSYON DEHASI

Doğuş Çocuk Senfoni orkestrasının 2014 yılı için 11-18 yaş içinde meydana getirilen perküsyon kadro seçmelerine 10 yaşlarında girerek kazanan Beste, birçok orkestra ile solist olarak konserler verdi. Beste’nin bilhassa mallet perküsyonları için yazdığı birden fazla eserleri bulunuyor.

BESTE ADINA ÖZEL ZİL ÜRETİLDİ

Ulusal ve internasyonal 25 ödül sahibi olan Beste, İngiltere’nin önde gelen sanat vakıflarından ‘The Wall Trust’ ve ‘Austin&Hope-Pilkington’ bursiyeri seçilerek iki ayrı onur ödülüne layık görüldü. Beste, İstanbul Mehmet Zilleri Endorseri seçilerek adına hususi imza serisi ziller yapılmış oldu.

Kaynak: https://ahhaber.xyz/18-yaslarinda-25-odul-kazanmistir-perkusyon-sanatcisi-beste-basaridan-basariya-kosuyor-2/

Paylaş:

Leave a Reply